Vsem anketiranim se za predstavljene informacije iskreno zahvaljujemo. V uredništvu se vsako leto trudimo, da dobimo nove izjave študentov. V primeru, če to ni možno, si pridržujemo pravico do objave lanske izjave ali pridobivanja anket na terenu. Ker smo predstavili mnenja le nekaterih smeri posameznih fakultet, priporočamo, da podatke upoštevate le okvirno.
Sara Flis, Smer: Mednarodne in diplomatske študije, absolventka
»Za študij na Fakulteti za državne in evropske študije sem se odločila zaradi njenega širokega nabora predmetov s področja mednarodnega prava in zaradi želje po delovanju v diplomaciji. Predavanja potekajo v popoldanskem času. Profesorji uporabljajo pri poučevanju in preverjanju znanja najmodernejše metode, kot so take-home izpiti, ki dopolnjujejo ustaljene metode preverjanja znanja (pisni in ustni izpiti). Del študijskih obveznosti predstavljajo tudi seminarske naloge. Večji del študijske literature predstavljajo knjige, ki jih dopolnjujejo strokovni in znanstveni članki z najnovejšimi spoznanji. V poštev pa pridejo tudi lastni zapiski iz predavanj in gradiva, ki jih priskrbijo profesorji. Študijska literatura je na voljo v okviru fakultetne založbe. Koristni so prav vsi predmeti, saj skupaj predstavljajo zaključeno celoto. Kot temeljne pa bi izpostavila Diplomatsko in konzularno pravo, Pravo Evropske unije ter Mednarodno pravo, saj ponujajo osnovo za razumevanje ostale študijske materije. Profesorji posvečajo študentom veliko pozornosti, so vedno na voljo in strokovno odgovorijo na vsa postavljena vprašanja. Predloge študentov, v kolikor je le to mogoče, upoštevajo. Tekom predavanj pa spodbujajo samostojno razmišljanje študentov. Prednost fakultete je, da zaradi njene relativne majhnosti, profesorji s študenti ohranjajo osebni stik in jim posledično predajo več znanja. Fakulteta organizira vsako leto tudi poletne šole z zanimivimi in aktualnimi temami.«
Aleksandra Smogavec, smer: Mednarodne in diplomatske študije
»Še vedno se spomnim, da na začetku dodiplomskega študija nisem bila prepričana, če je to študij, ki si ga res želim, vendar pa so predmeti in profesorji postali vse bolj zanimivi, ter so me motivirali, da sem danes še na podiplomskem študiju. Na fakulteti organizirajo izlete, referat se hitro odziva na potrebe študentov in imamo pester izbor zanimivih predavanj. Redni in izredni študenti imamo predavanja skupaj (dopoldan), ki potekajo kot dialog med študenti in profesorji, kar daje dodatne točke pri končni oceni. Smernice za literaturo dobimo na spletni strani fakultete, knjige priporočajo profesorji. Študenti smo zelo povezani med seboj in si izmenjujemo zapiske ter mnenja, da skupaj lažje razumemo snov. Vsak profesor ima drugačno tehniko poučevanja, kar študij naredi zanimiv, najbolj pa mi je bil všeč predmet Pravna in demokratična država, pri katerem je poleg izpita treba opraviti še take-home izpit.«
Liliana Brožič, smer: Javna uprava
»Za študij sem se odločila, ker so na fakulteti predavatelji, ki imajo, ne samo dobro teoretsko in akademsko znanje, ampak tudi veliko izkušenj iz prakse. Večina jih je bila na različnih delovnih mestih, doma in v tujini ter predavajo teorijo posameznih vsebin in jo primerjajo z bogatimi izkušnjami. Študij je praktično naravnan, po sistemu reševanja konkretnih primerov na samosvoj način, npr. študij primera, delo po skupinah, teme povezane z aktualnimi dogodki. Zelo se obnese, če delaš zapiske in izpiske pomembnih del ter prebereš karkoli aktualnega o temi. Še bolj pomembno je logično razmišljanje. Zakaj je nekaj tako kot je, kakšna je zakonodaja, njena zgodovina, kaj je možno narediti v praksi … Koristni so predvsem metodološki predmeti, vse ostalo je nekje že napisano, videno. Kateri so najtežji predmeti bi težko rekla, odvisno je od posameznika. Če si dovolj vztrajen in želiš priti stvarem do dna, potem ni ovir. Če ne najdeš poti sam, se obrneš na predavatelja. Nekateri komaj čakajo, da dobijo zapleteno vprašanje in ti lahko pomagajo, kar je zelo motivacijsko.«