Pri ogledu stanovanja je treba biti pozoren na:
- Primernost lokacije: oddaljenost od fakultete, postaje javnega prevoza, trgovine, študentske restavracije, knjižnice, rekreacijskih objektov, možnosti parkiranja, bližina hrupne industrije, ceste, železnice.
- Lastnika: je urejen in prijazen, izgleda vreden zaupanja, odgovarja na vprašanja neposredno, brez ovinkarjenja, nima predsodkov do študentov in njihovega načina življenja.
- Stanovanje: starost in vzdrževanost stanovanja, velikost in razporejenost prostorov, čistoča, v primeru sobe, ali je lastni vhod, morebitne poškodbe, svetlost,
opremljenost, možnost priklopa interneta.
Najemnina …
… je nadomestilo za uporabo stanovanja, ki se plačuje mesečno za en mesec v naprej, razen, če ni s pogodbo drugače opredeljeno. Odvisna je od:
- velikosti, opremljenosti in starosti stanovanja,
- oblike uporabe sanitarij in kuhinje (če so lastne, je najemnina višja),
- bližine fakultet,
- četrti, kjer se stanovanje nahaja,
- števila sostanovalcev,
- način plačila (mesečno, polletno in za mesec, dva ali tri v naprej).
Stroški,
ki se obračunajo poleg najemnine (odvisno od določil v pogodbi – lahko se dogovorite za mesečni znesek ali za dodatno plačilo stroškov):
- mesečni stroški: obratovalni stroški stanovanja in skupnih delov stanovanjskih stavb: voda, elektrika, ogrevanje, internet … (v zimskih mesecih so višji zaradi ogrevanja)
- z varščino si lastnik zagotovi, da bo stanovanje ob koncu najema v enakem stanju, kot ob začetku in jo porabi za odpravo poškodb, ki jih je povzročil najemnik (se ne uporablja za tekoča vzdrževalna dela ali popravila, ki so posledica normalne uporabe). Varščina je enaka protivrednosti ene, dveh ali treh mesečnih najemnin (večinoma dveh) in se ob vrnjenem brezhibnem stanovanju/sobi vrne.
Ob zaključku najema
- lastniku damo pisno odpoved pogodbe (pisna pogodba se lahko odpove samo v pisni obliki – pazite na odpovedni rok, nujno ga določite v pogodbi),
- opravimo vse, kar smo se dogovorili s pogodbo (beljenje, plačilo morebitne škode …),
- z lastnikom pregledamo stanovanje,
- lastnik vam vrne varščino zmanjšano za morebitno škodo,
- vrnemo ključe.
Lahko se zgodi, da gre pri najemu kaj narobe. Večkrat si lastnik jemlje večje pravice, kot mu po zakonu pripadajo ali je s stanovanjem kaj narobe, itd. V takem primeru Stanovanjski zakon nudi zaščito, ki pa je v praksi zaradi dolgotrajnosti postopkov in stroškov ni uporabna. Pomoč lahko poiščemo v pravno-svetovalnih službah študentskih organizacij.