Točno število fiktivnih študentov ni znano, na Ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport pa so nam povedali, da po podatkih OECD-ja približno tretjina vpisanih ne konča študija. Sašo Polanec, izredni profesor s področja ekonomije na Ekonomski fakulteti Univerze v Ljubljani, pa še dodaja: »Ugotavljanje študentov, ki so vpisani fiktivno, ni enostavno, saj je za analizo treba imeti podatke o opravljenih obveznostih.« Največkrat se študenti po končanem študiju vpišejo na višje šole, izobraževanja za odrasle, podiplomski študij ali pa izkoristijo zaporedni študij. Slednji je z letošnjim študijskim letom postal omejen le na izredni študij.
Nadzor fiktivnih vpisov
Država naj bi reševala takšne vpise z evidenco študentov in diplomantov eVŠ (e-prijava za študijske programe druge in tretje stopnje naj bi se začela z letom 2013/2014, za vpis v dodiplomske programe pa z letom 2014/2015). Na tak način bi sistem avtomatično lahko določil, ali je študent, ki se želi vpisati, upravičen do financiranja svojega študija iz javnih sredstev. Vseeno pa so določene šole (predvsem višje) že vzele stvari v svoje roke in pogosto se zgodi, da dobijo novo vpisani študenti potrdilo o vpisu le za nekaj mesecev ali pa po določenem času dobijo obvestilo, da jih šola zaradi neopravljanja študijskih obveznosti izpisuje. Prav tako je omejeno izobraževanje za odrasle, saj če ste izredni dijak, po dopolnjenem 26. letu ne morete delati na napotnico študentskega servisa. Zato, če se odločite za fiktiven vpis, najprej preverite, do kakšnih izzivov lahko pridete.
Da ali ne?
Sašo Polanec kot najpogostejši motiv za fiktivne vpise navaja finančni, to je delo na napotnico študentskega servisa. Dodaja: »Takšno delo je obdavčeno manj in za delodajalce cenejše. Poleg tega so študenti deležni subvencij v obliki študentskih bonov. Hkrati so ob “navideznem” študiju deležni bogatega socialnega življenja.« Študentsko delo opravljajo vsi študenti in narašča z letniki. Polanec je podal primer, da se v absolventskem letu celo podvoji.
In ta razlog je tudi najpogostejši, ki ga navajajo fiktivno vpisani študenti:
Študentka T: »Trenutno zaključujem podiplomski študij in sem že drugo leto fiktivno vpisana. Za fiktivni vpis sem se odločila zaradi dela na napotnico študentskega servisa, saj v podjetju, kjer že dlje časa delam, nimam možnosti za redno zaposlitev, prav tako pa je drugo občasno delo lažje s statusom. Prav tako vedno več podjetij deluje po principu zaposlitve s pomočjo s. p. ali pa različnih pogodb, kar mladim ne daje stabilnosti in varnosti. Menim, da fiktivni študenti na en način znižujemo število registrirane brezposelnosti, na drug način pa, glede na to, da država to dovoljuje in ni nikakršnih ukrepov za večjo zaposljivost mladih, ne za podjetja (oziroma ta o tem niso obveščena ali pa to izkoriščajo na drugačen način) ne za samo motivacijo že med študijem, bodo takšni vpisi še v prihodnje realnost.«
Študentka R: »Fiktivni vpis sem izkoristila zato, da sem lahko delala na napotnico študentskega servisa, saj zaposlitve takoj po zaključku študija nisem dobila. Vsekakor se mi to ne zdi neko strašno goljufanje, v mojih časih so bili študentje, ki so v rokih zaključili študij, dejansko za to na več področjih “tepeni”. Prej so izgubili status, izgubili možnost dela na študentskem servisu, se morali izseliti iz študentskega doma ipd. Če prav vem, je to področje sedaj nekoliko boljše regulirano, seveda pa je s fiktivnim vpisom nekoliko lažje, saj se za nekaj časa izogneš tega, da se takoj po zaključku študija prijaviš na Zavod za zaposlovanje in iščeš redno zaposlitev. Če najdeš primerno delo, lahko tudi s študentskim servisom nabiraš izjemo koristne izkušnje.«
Študent M: »Fiktivno sem se vpisal, ker še nisem dokončal študija, redne službe pa ne dobim. Nočem pa, da sem doma na bremenu staršev.«
Študent J: »Po dveh letih rednega študentskega dela (ob tem sem imel redni status na svoji fakulteti), me v podjetju niso hoteli/mogli zaposliti, zato je bila edina možnost, da ostanem na delu (ter si tako ohranim finančni dohodek in nabiranje delovnih izkušenj), fiktivni vpis.«
Fiktivni vpisi so trenutna realnost, vseeno pa priporočamo, da stremite k čim hitrejšemu dokončanju študija in da si nabirate izkušnje med študijem, da vas prehod na trg dela ne bo presenetil.