Vsem anketiranim se za predstavljene informacije iskreno zahvaljujemo. V uredništvu se vsako leto trudimo, da dobimo nove izjave študentov. Če to ni možno, si pridržujemo pravico do objave lanske izjave ali pridobivanja anket na terenu. Ker smo predstavili mnenja le nekaterih smeri posameznih fakultet, priporočamo, da podatke upoštevate le okvirno.

Samo Bihar, program: Medijske umetnosti in prakse – Animacija 
»Študij poteka v prostorih šole v Gorici (Italija). Urnik je zelo dinamičen, saj predavanja včasih trajajo le nekaj ur na teden, v času praktičnih delavnic pa študenti preživimo cele dneve na šoli, čeprav je to odvisno tudi od volje in zagnanosti samih študentov. Večina predavanj poteka v majhnih skupinah v obliki pogovorov med profesorjem in študenti, medtem ko praktične delavnice pogosto prav tako zahtevajo skupinsko delo. Ker na šoli študirajo tudi tuji študenti, predavanja pogosto potekajo v angleščini. Večino izpitov opravimo s praktičnimi izdelki v obliki kratkih filmov, animacij, vaj in seminarskih nalog. Vsak semester se zaključi s prikazom izdelkov na šolski razstavi, zato za izpitno obdobje ob koncu leta ostane le še kakšen teoretični izpit. Najbolj koristne se mi zdijo intenzivne skupinske delavnice, saj se študenti pri izdelavi kratkih animiranih filmov ter drugih izdelkov učimo drug od drugega. Prav tako so zelo koristni individualni pogovori z mentorjem, katerih namen je spremljanje napredka in razvoja zaključnega magistrskega projekta, ki je v mojem primeru animirani film.«

TinaZadnik

Tina Zadnik, program: Medijske umetnosti in prakse – Animacija
»Vpis na podiplomski študij mi je končno dal možnost, da se preizkusim v vlogi ustvarjalke in ne samo navdušene gledalke animiranih filmov. Veliko pozornosti je namenjene razvijanju lastnega končnega projekta. Od ideje do razvijanja scenarija, likovne podobe, zgodborisa, animatica in seveda vse do končne realizacije. Glede na tehniko animacije nas po poti vodi glavni mentor. Sočasno se odvijajo tudi ostala predavanja, ki morda na prvi pogled niso strogo vezana na animirani film, so pa izredno pomembna za razumevanje filmskega jezika, režije, uporabe zvoka v filmi itd. Posebnost študija je, da študenti nekatere svoje predmete opravijo šele s prikazom svojih del na študentskih semestrskih razstavah. Za uspešno zaključeno šolanje je potreben tudi dokončan praktični izdelek, v mojem primeru bo to kratka animacija ter pisni teoretični del magistrske naloge. Nekaj literature lahko najdemo v univerzitetni knjižnici, seveda ne gre brez raziskovanja na svetovnem spletu. Veliko znanja pridobimo z opazovanjem in preučevanjem obstoječe animacije in lastnim preizkušanjem. Nedvomno je najbolj zabavno pridobivanje znanja z obiskom raznih mednarodnih festivalov animacije in delavnic.«

Valerija Zabret, program: Medijske umetnosti in prakse
Valerija Zabret2»Na prvi stopnji sem se naučila predvsem uporabo tehničnih znanj za ustvarjanje z digitalnimi mediji, zdaj pa bi rada še bolj razvila svoj umetniški stil in samostojno izvajala večje umetniške projekte. Trikrat tedensko imamo redna predavanja, ki jih bogatijo gostujoči predavatelji. Vaje in seminarji stremijo k pripravi končnih umetniških izdelkov, ki so predstavljeni javnosti na semestrskih razstavah. Pri predmetih uporabljamo različne knjige in publikacije, v prostem času pa moraš spremljati umetniško sceno doma in v tujini ter spremljati različne spletne portale in kulturne novice. Predmeti nudijo strokovno podporo pri celovitem umetniškem ustvarjanju, si pa vsak študent postavi svoje prioritete glede na to, kakšna je njegova umetniška specializacija. Noben predmet sam po sebi ni težak, je pa odvisno, kako si ga sam zakompliciraš pri ustvarjanju nalog in seminarjev. Poleg študija mi ostane dovolj časa, da delam tudi svoje projekte izven študija, saj le na ta način lahko aktivno deluješ na kulturnem področju.«

Polona Zupan, program: Medijske umetnosti in prakse
Polona Zupan4»Delujem na področju videa in z njim povezanih medijev, zato so bile medijske umetnosti zame pravo nadaljevanje študija. Del predmetov imamo redno vsak teden, nekajkrat pa odidemo na (večinoma mednarodne) intenzivne mobilnosti v druge institucije. Veliko imamo predavanj in praktičnih projektov, kjer je poudarek na končnem izdelku in delu v skupini s študenti različnih šol in narodnosti (filmska delavnica v Benetkah, novomedijska v Gradcu ipd.). Predmete zaključujemo večinoma z lastnimi izdelki, poročili, razstavnimi predstavitvami, teoretske pa s seminarskimi nalogami in izpiti. Večina gradiva so realni projekti, ki so predstavljeni v razstavnih prostorih, na spletu ali pa v kinu (odvisno od tega, na katero področje se usmeriš: film, novi mediji, sodobne umetnosti, animacija). Večinoma imamo svojo opremo, nekaj si lahko sposodimo na šoli, za specifične zadeve pa se moramo obrniti na strokovnjake ali poskušamo zadeve dobiti v prostorih, kjer projekt izvajamo. Mnogo je tudi individualnih konzultacij glede na specifične primere. Veliko si pomagamo tudi sošolci med seboj, tako s praktičnim delom na projektih kot z deljenjem izkušenj in izposojo opreme.«

Prijavi se na novice in vse pomembne informacije boš prejel/a na mail.

PUSTITE KOMENTAR