Od A do Z najdete največkrat uporabljene izraze med študenti. Preverite slovar študentskega jezika.
A ASISTENT – Pomočnik profesorja, ki ga boste večinoma srečevali na vajah ali govorilnih urah.
ABSOLVENTSKI STAŽ – Obdobje enega leta po zaključku zadnjega semestra študija. V tem času opravljate vse študijske obveznosti in napišete diplomsko ali zaključno nalogo.
B BRUC – Študent prvega letnika na fakulteti.
BRUCOVANJE – Zabava za bruce, ki se odvija predvidoma ob začetku študijskega leta.
D DEKAN – Strokovni vodja posamezne fakultete.
DIPLOMANT – Oseba, ki je uspešno zaključila študij na fakulteti.
F FAKULTETA – Enota katere izmed Univerz (npr. Ekonomska, Zdravstvena, Pravna itd.)
G GOVORILNE URE – Pogovor med študentom in profesorjem v kabinetu o vsem, kar je vezano na študij. Govorilne ure niso za starše!
I INDEKS – Dokumet, v katerega se vpisujejo predmeti, izpiti, ocene in druge opravljene obveznosti. Z njim lahko izkazujete status študenta, vanj pa se podpišejo tudi profesorji. Določene fakultete imajo indeks samo v elektronski obliki.
IZPIT – Preverjanje znanja, ki je lahko v pisni ali ustni obliki. Običajno se pišejo po zaključenih predavanjih in v primeru uspešnega opravljanja se vam ocena vpiše v indeks.
IZPITNO OBDOBJE – Obdobje, v katerem se opravljajo študijske obveznosti. Poznamo tri izpitna obdobja, in sicer potekajo v januarju, juniju in avgustu.
IZREDNI ŠTUDIJ – Oblika študija, kjer študent študij plača. Predavanja so skrčena, včasih v popoldanskem času ali ob vikendih.
K KARIERNI CENTER – Svetovalni center na določenih fakultetah, v okviru katerega vam svetovalci nudijo podporo in informacije na vaši študijski in karierni poti.
KOLOKVIJ – Delni izpit ali test, s katerim sredi leta preverjajo znanje študentov. Več kolokvijev skupaj lahko pomeni opravljen izpit, lahko pa je samo predpogoj za pristop k izpitu.
KONZULTACIJA – pogovor med profesorjem/asistentom in študentom o določeni temi, kjer študent dobi različne napotke, usmeritev in informacije. Konzultacije običajno potekajo pri seminarskih ali projektnih nalogah, lahko pa so tudi skupinske.
N NEFIKS – Modra knjižica oz. neformalni indeks. Vanj lahko vpišete študentska ali prostovoljna dela, obiskane tečaje itd.
P PREDAVANJA IN VAJE – Obiskovanje predavanj ni povsod obvezno, je pa zelo zaželeno, ker utrdijo tvoje znanje. Vaje so večinoma obvezne in tam se navadno preverja tudi prisotnost.
PONAVLJANJE – V primeru neopravljenih študijskih obveznosti lahko študent ponavlja letnik. Takrat nima ugodnosti statusa študenta, letnik pa se lahko ponavlja le enkrat v času študija. Študent ima ponavljanje ali prepis na izbiro samo enkrat.
PRODEKAN – Namestnik strokovnega vodje posamezne fakultete.
PROREKTOR – Namestnik strokovnega vodja posamezne univerze.
R REFERAT – Oddelek fakultete, kamor se lahko obrnete za vsa vprašanja, vezana na študij, z njim tudi urejate vse formalne zadeve, ki se tičejo potrdil, vpisa itd.
REKTOR – Strokovni vodja posamezne univerze.
S SEMESTER – Obdobje, v katerem se izvajajo študijske obveznosti v obliki predavanj in vaj polovice predmetov. Poznamo dva, in sicer zimskega in letnega.
SEMINAR – Podobna študijska obveznost, kot so predavanja ali vaje.
SUBVENCIONIRANA PREHRANA – Ena izmed ugodnosti študentov. V okviru subvencionirane študentske prehrane je cena obrokov nižja, saj subvencija znaša 2,63 evrov.
Š ŠTUDENT – Oseba, ki je vpisana na visokošolski zavod, ima študentski status in se izobražuje po študijskem programu.
ŠTUDENTSKA IZKAZNICA – Identifikacijski dokument z nalepko za tekoče študijsko leto. Z njo izkazuješ status študenta.
T TUTOR – Študent tutor je prostovoljec, ki poleg svojih študijskih obveznosti brezplačno opravlja delo tutorja. Glavna naloga tutorjev je, da študentom omogočijo čim bolj sproščeno študentsko življenje, ne samo študij.
U UNIVERZA – Mati vseh fakultet. V Sloveniji imamo štiri: Univerza v Ljubljani, Univerza v Mariboru, Univerza na Primorskem in Univerza v Novi Gorici.
UNIVERZITETNI ŠTUDIJ – študij, na katerega se lahko vpišete samo s splošno maturo.
V VIŠJA ŠOLA – programi na višjih šolah so dvoletni. Po zaključku šolanja pridobite višjo strokovno izobrazbo stopnje 6/1.
VISOKOŠOLSKI ŠTUDIJ – študij, na katerega se lahko vpišete s poklicno ali splošno maturo.
Z ZAGOVOR – poteka v obliki predstavitve svojega dela (seminarske, projekta, diplome …) posameznim profesorjem ali komisiji. Običajno po predstavitvi odgovarjate na vprašanja članov komisije, profesorja … in z dobrimi odgovori lahko tako potrdite, da dobro poznate svoje delo.