Za odhod v tujino potrebujemo veljavni potni list oziroma osebno izkaznico, če gre za državo Evropske unije. Ponekod so potrebni vizum, dovoljenje za prebivanje in zdravstveno zavarovanje, skorajda najpomembnejša pa je pridobitev delovnega dovoljenja. V nekaterih državah slednje za kratek obisk ni potrebno, med tem ko drugje pred zahtevo za pridobitev dovoljenja zahtevajo zagotovljeno delovno mesto. Pogosto sta potrebna tudi zdravniško potrdilo, ki potrjuje, da ste fizično sposobni za delo in potrdilo o nekaznovanosti. Vsa potrebna dovoljenja si lahko priskrbimo sami, v pomoč pa so nam lahko tudi nekatere organizacije, kot so E-Veronique, društvo Križem Sveta in Študentska potovalna agencija, pri katerih je storitve treba plačati.

Prva pomoč za iskanje dela

Evropski portal za zaposlitveno mobilnost EURES (https://ec.europa.eu/eures),

Aboutjobs (www.aboutjobs.com),

Work Permit (www.workpermit.com) – tukaj najdemo vodnike s področja migracije, servise za pomoč pri pridobivanju delovnih dovoljenj in nasvete,

– informacije o politikah zaposlovanja in trendih zaposlovanja na delovnem trgu ponuja Evropski sekretariat za opazovanje zaposlovanja (www.eu-employment-observatory.net),

Euroskills (www.euroskills.org)

– programa Leonardo da Vinci in Erasmus

Priznavanje izobrazbe ali poklica

Kadar ne iščemo sezonskega dela, moramo poskrbeti za ustrezno poklicno kvalifikacijo. V pravnem redu Evropske unije urejajo sistem vzajemnega priznavanja poklicnih kvalifikacij splošne in področne direktive, ki uvajajo dva sistema: avtomatično priznavanje kvalifikacij, ki ga urejajo področne direktive za točno določen poklic in sistem splošnega priznavanja kvalifikacij, ki ga urejajo direktive splošnega sistema in se uporablja za poklice, pri katerih se zahtevajo kvalifikacije določene stopnje. Če želimo opravljati regulirano poklicno dejavnost v drugi državi članici Evropske unije, moramo skozi postopek priznavanja kvalifikacij. Spletna stran http://ec.europa.eu/internal_market/qualifications/index_en.htm ponuja seznam pravnih besedil o priznavanju strokovnih kvalifikacij in seznam kontaktnih točk, ki se s tem ukvarjajo v državah članicah.

Izkušnje mladih, ki so delali v tujini

Damjan Ekart: »Po končani maturi sem se odločil za študij in delo v Avstriji, kjer sem proti koncu univerzitetnega izobraževanja začel delati v podjetju enega izmed predavateljev. Odločitev za tujino v mojem primeru ni bila toliko pogojena z višjo plačo oziroma z boljšimi delovnimi pogoji kot pa z opravljanjem dela, ki ga nisem mogel opravljati pri nas. Prvi vtisi v tujini so bili zelo pozitivni, zaslužek je bil višji kot v Sloveniji, sodeloval pa sem lahko tudi v mednarodnih projektih, ki so mi omogočili vpogled v multinacionalne korporacije in njihovo kulturo delovanja. Slednje je pomembno sooblikovalo moj odnos do dela in nadaljnjo študijsko usmeritev. Trenutno delam kot svetovalec za optimiranje procesov pri izdelavi programske opreme za avstrijsko-irsko podjetje. Naš glavni trg je nemško govoreče področje.«

Jure Florjančič: »Ko sem dopolnil 20 let, sem začutil, da sem večino želenih stvari že izpolnil. Ker sem kot športnik že prej videl velik del sveta in že spoznal druge kulture, sem se odločil, da bom pričel z delom v tujini. Porodila se mi je ideja o delu na luksuzni potniški ladji. Moja izkušnja je bila izjemno pozitivna in bi jo priporočil vsakomur. Na ladji, kjer si del skupine z več kot dvajsetimi pripadniki različnih kultur, si prepuščen samemu sebi, to pa je najboljši način, da se naučiš samostojnosti. Če danes ne bi imel družine in lastnega gostinskega lokala, bi po vsej verjetnosti še vedno delal v tujini. Zame namreč ni večjega užitka od tega, ko te nekdo ceni za delo, ki ga opraviš dobro, in te za to tudi nagradi.«

Mojca Zaletel: »Štiri mesece sem delala v Washington State, na otoku San Juan (ZDA). Za delo v tujini sem se odločila predvsem zaradi novih doživetij, spoznavanja novih ljudi, izziva in tudi izkušnje same. Tako Američani kot ostali so me super sprejeli, so prijazni in odprti. Ko smo delali, smo delali, ko pa smo se zabavali, pa smo se vsi zabavali. Izkušnja ima le eno slabo stran, in sicer visoke stroške še pred samim potovanjem, ampak ne dvomim, da vsakemu z nekaj truda uspe tudi to. Vsem študentom, ki se še odločajo za delo ali prakso v tujini, bi predvsem rekla, da naj ne razmišljajo preveč: samo pojdite! Vredno je vsega truda, čim prej pojdite čez lastne strahove, ker so vse izkušnje, vsi ljudje, kraji, dežele, mesta, ki jih boste videli, spoznali, neprecenljivi! Vsak mora to preizkusiti sam.«

Prijavi se na novice in vse pomembne informacije boš prejel/a na mail.

PUSTITE KOMENTAR